class="">Rareș Florin Stoica

Rareș Florin Stoica

 

 

 

  • Str. Ion Berindei, Bl. OD21A,  Sector 2, București , Romania
  • Tel  MOBIL:  004 – 0740 -768524 ;  e-mail :sflorinrares@gmail.com

DATA / LOC NAŞTERE

  • 1 iulie 1989, Sibiu, România

STUDII

  • Liceul Teoretic ‚Onisifor Ghibu’ Sibiu, clasa filologie, profil voc. teatru
  • Absolvent Actorie la Universitatea  „Babes-Bolyai”, Cluj-Napoca promoţia 2011, clasa conf. dr. Miklós Bács
  • Master în Actorie de Teatru la U.N.A.T.C. „I.L.Caragiale”, București promoția 2013, clasa prof. Gelu Colceag

ACTIVITATE PROFESIONALĂ

  • 2016- Prezent Angajat Teatrul Mic București
  • 2015- 2016                    Angajat TAG Theatre Bucureşti
  • 2015- 2017                    Angajat coordonator Şcoala Regina Elena, Bucureşti
  • 2014-Prezent                Colaborator Teatrul ”Nottara”, București
  • 2014-2015                     Colaborator Teatrul Odeon, București
  • 2013-Prezent                Colaborator Teatrul Foarte Mic, București
  • 2012- Prezent               Colaborator Teatrul Act,  București
  • 2011- Prezent                Claborator Teatrul National„I.L. Caragiale”, București
  • 2010 – 2011                    Colaborator Teatrul de Artă,  Deva

Roluri în cadrul școlii

  • „Privește înapoi cu mânie” – Helena
  • „Platonov” – Sofia Egorovna
  • „Trei surori” – Irina
  • „Romeo si Julieta” – Julieta
  • „A douăsprezecea noapte” – Viola

 

Roluri:

in facultate

 

  • Neputinciosul (‘Exercitii de stil’ de Raymond Queneau )
  • Charlie ( ‘Flori pentru Algernon’ de Daniel Keys)
  • Pantalone ( spectacol de Commedia dell’Arte )
  • Hamlet (‘Hamlet’ de William Shakespeare )
  • Irod (‘Jesus Christ Superstar’ de A.I. Webber și Tim Rice)
  • Improvizatie ( Flores para los muertos, examen de regie Elena Butusina )
  • Bobcinski ( ‘Revizorul’ de Gogol, examen de regie)
  • Eduard (‘Henric al VI-lea’ de William Shakespeare, examen de regie Diana Dragos)
  • Gelu (‘Ciudatul rol al intamplarii’ de Ion Baiesu, examen de regie Elena Butusina)
  • Louis (‘E doar sfarsitul lumii’ de J.L.Lagarce, regia Diana Dragos)
  • Panda (‘Bad things’ de Mona Bozdoc, spectacol de lectura)
  • Gabriel (‘Mede(i)a’ de Jhoanna , regia Marius Lupoianu)
  • Iubitul, Amantul (‚Frida. Impresii’, spectacol teatru-dans, regia M.C. Ranin, Coregrafia Hugo Wolff, Teatrul de Arta Deva)
  • 3 Minute” one man show pe un text de Alexa Bacanu

Masterat:

  • Amos Hart ( ’Chicago’ de Jhon Kander si Fred Ebb)
  • Epihodov Simion Panteleevici ( ’ Livada de visini’ de A. P. Cehov)

Teatrul Mic București

  • Moritz Stiefel ( ‘ Deșteptarea primăverii’ de Frank Wedekind, regia Vlad Cristache)
  • Alioșa Karamazov ( ‘Karamazovii’ dupa F.M. Dostoievski, regia Nona Ciobanu)
  • Prințul Mare ( ‘Apa Vie’ după Frații Grimm, adaptare de Daniel Chirilă, regia Ștefan Lupu)

Teatrul Național ‚ I. L. Caragiale’ București

  • Claudio (‚Baiatul din ultima bancă’ de Juan Mayorga, regia Cristian Theodor Popescu)
  • Bogdan („Defectul Placebo” de Creaţie colectivă, regia Ştefan Lupu)
  • Jhon („Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru)
  • Sergentul Marchand ( ‘No Man’s Land’ de Danis Tanoviç, regia Alexander Morfov)

Teatrul Act

  • Jhon (”Cockoși” de Mike Bartlett, regia Horia Suru)
  • Kevin ( `Trei` după Conor McPherson , regia Gavril Pătru)

Teatrul  Foarte Mic

  • Epihodov (”Livada de vișini de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag)

Teatrul `Nottara`

  • Făt-Frumos ( `Împăratul Neîmpărat` de Filp Columbeanu, regia Radu Stoian)

Teatrul Odeon

     –  Bernardo ( `West Side Story` de L. Bernstein, regia Răzvan Mazilu, FNT 2014)

 

Filmografie:

 

Scurtmetraje

  • Dan (‘Mein Bruder’, festival de film Germania, regia Claudiu Mihu, 2007)
  • Eric (‘Omleta, Aragaz’, regia Ioana Turcan; FTT 2010)
  • Baiatul (‘Relatie’, regia Anca Ardelean, FTT 2011)
  • Matei (‘Fara Orizont’, regia Anca Ardelean, FTT 2012)
  • Matei (‘ E.L.I.S.A’, regia Gavrilutiu Hadrian, UNATC 2013)

Lungmetraj

  • Malchovici (” Don`t forget to smile”, regia Martin Campbell, post-producţie)
  • Ofițerul cu lista ( Poarta Albă”, regia Nicolae Mărgineanu, 2014)

 

Workshop-uri:

 

  • Atelier de creație “ Cehov”, Yuri Kordonski, TNB, 2017
  • Atelier de creaţie „Total Body Stretch” , Martin Bartelt (Elveţia), 2016
  • Atelier de creaţie “ The Voice” , Michael Hill ( The Voice Hub, London), 2016
  • Atelier de creaţie „ Acting without acting”, Jeremy Stockwell (RADA) ,Bucureşti 2015
  • Academia Itinerantă Andrei Şerban, Macea 2016
  • Academia Itineranta Andrei Serban, Mogosoaia 2012
  • Academia Itineranta Andrei Serban, Ipotesti 2011
  • Atelier de creatie in ‘Arta Cuvantului pe Miscare Scenica’ cu Judith Koltai (Canada). Perioada si locul desfasurarii atelierului : noiembrie 2008, Cluj-Napoca
  • Atelier de creatie in ‘Teatru Sport’ cu Dragos Muscalu (Bucuresti). Perioada si locul desfasurarii atelierului: aprilie 2009, Cluj-Napoca
  • Atelier de creatie ‘Commedia dell’Arte’ cu Gabriel Costea (Brasov). Perioada si locul desfasurarii atelierului: octombrie 2009, Cluj-Napoca
  • Atelier de creatie ‘Acting in Shakespeare’ cu Robert Cohen (University of California, Irvine). Perioada si locul desfasurarii atelierului: octombrie 2009, Cluj-Napoca
  • Atelier de creatie in ‘Acrobatie’ cu Matei Mateescu. Perioada si locul desfasurarii atelierului: noiembrie 2009, Cluj-Napoca
  • Atelier de creatie in ‘Dans contact improvisation’ cu Florin Fieroiu. Perioada si locul desfasurarii atelierului: martie 2010, Cluj-Napoca
  • Atelier de creatie ‘ Acting in Shakespeare’ cu David Esrig (Germania). Perioada si locul desfasurarii atelierului: mai 2010, Bucuresti
  • Atelier de creatie ‘Gestul in spatial mic’ cu Mihai Mihalcea (Bucuresti). Perioada si locul desfasurarii atelierului: octombrie 2010, Targu-Mures
  • Atelier de creatie ‘ Constructia personajului in spatial scenic’ cu Dan Glasu (Sibiu). Perioada si locul desfasurarii atelierului: octombrie 2010, Targu- Mures
  • Atelier de creatie ‘Statut si relatie scenica in spatial mic’ cu Vlad Massaci. Perioada si locul desfasurarii atelierului: noiembrie 2010, Targu- Mures
  • Atelier de creatie ‘Monolog, gand si cuvant’ cu Nicu Mihoc. Perioada si locul desfasurarii atelierului: Noiembrie 2010, Targu-Mures
  • Atelier de creatie ‘Auditii’ cu Cristian Theodor Popescu. Perioada si locul desfasurarii atelierului: noiembrie 2010, Targu-Mures
  • Atelier de creatie in ‘Actorie de film’ cu Florin Serban (Bucuresti). Perioada si locul desfasurarii atelierului: octombrie-noiembrie 2010, Cluj-Napoca

 

Premii

 

  • Nominalizare UNITER pentru rolul Moritz Stiefel din spectacolul ‘ ‘Desteptarea primăverii’, Teatrul Mic 2017
  • Premiul pentru cel mai bun actor Fringe Festival în rolul Jhon din `Cockoși` Teatrul Act, 2014
  • Nominalizare debut UNITER pentru rolul Claudio din ‚Baiatul din ultima banca’ TNB, 2013
  • Cel mai bun actor in rol secundar pentru rolul Epihodov din ‚Livada de visini’ Gala UNATC 2013
  • Selecționat printre cei 10 actori în proiectul ‚10 pentru FILM’ TIFF, 2013