Marina Constantinescu, directorul Festivalului Naţional de Teatru, a anunțat miercuri, 3 iulie 2019, selecţia națională a celei de-a 29-a ediţii a FNT. Transmisia a fost făcută în sistem live streaming pe www.fnt.ro și pe pagina de Facebook a Festivalului. Festivalul Național de Teatru va avea loc între 18 și 27 octombrie, la București. Vă prezentăm selecția națională a spectacolelor (ordine alfabetică).

3 iulie 2019,

1/  ACEASTĂ SONIA

textul și regia Lia Bugnar, Teatrul LUNI de la Green Hours, București

2/  ARLECCHINO ȘI PIERDUTELE IUBIRI

commedia dell’arte de Enrico Bonavera, inspirată dintr-o canava de Flaminio Scala, traducerea Ioana Rufu, regia Enrico Bonavera, măștile Sarah Sartori, scenografia Corina Grămoșteanu, Teatrul Excelsior București

3/  AVALANȘA

de Tuncer Cücenoğlu, traducerea Nermin Hogea Susam, dramaturgia Claudiu Groza, regia Petru Vutcărău, decorul Ianis Vasilatos, costumele Amalia Buie, Teatrul „Regina Maria” Oradea

4/  BALADELE MEMORIEI

un spectacol colectiv de Ionela Pop, Raul Coldea, Nicoleta Esinencu, Oana Hodade, Doru Taloș, coordonat de Nicoleta Esinencu, Reactor de creație și experiment, Cluj

5/  BEFORE BREAKFAST

de Eugene O’Neill, versiunea scenică și regia Andrei și Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

6/  CHIRITZA ÎN CONCERT

după Vasile Alecsandri și Matei Millo, spectacol concert de Ada Milea, cântece de Ada Milea și Anca Hanu, scenografia Alexandra Constantin, Teatrul Național Cluj-Napoca

7/  CLASS

de Iseult Golden și David Horan, traducerea Andrei Marinescu, regia și ilustrația muzicală Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București

8/  COLIVIA CU NEBUNE

de Jean Poiret, în românește de Adrian Solomon, dramaturgia Adrian Nicolae, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, decorul și costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis București

9/  CUI I-E FRICĂ DE VIRGINIA WOOLF?

de Edward Albee, regia Andrei și Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

10/  DANSUL DELHI

de Ivan Vîrîpaev, traducerea Elvira Rîmbu, regia și universul sonor Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași

11/  DELIRIUM

de Enda Walsh, după „Frații Karamazov” de F. M. Dostoievski, traducerea şi regia Vlad Massaci, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul Odeon București

12/  DESPRE TANDREȚE

de Matei Vișniec, versiunea scenică, regia, ilustraţia muzicală, light-design-ul Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Dramaturgilor Români, București

13/  FAMILIA IBSEN 

scenariu colectiv inspirat din piesele lui Henrik Ibsen, regia şi scenografia Cristian Ban, mişcarea scenică Maura Cosma, costumele Arina Varga, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

14/  HENRIC AL IV-LEA

de Luigi Pirandello, traducerea József Füsi, dramaturgia Eszter Gyulay, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

15/  IDIȘ?

textul și versurile Peca Ștefan, ideea, dramaturgia şi regia Andreea Vălean, scenografia Mălina Ionescu, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti

16/ IL NULLAFACENTE. ALEG SĂ NU FAC NIMIC

de Michele Santeramo, traducerea Maria Rotar, regia Roberto Bacci, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Național Cluj-Napoca

17/ IN A FOREST DARK AND DEEP

de Neil laBute, traducerea Luiza Vasiliu, regia Iarina Demian, scenografia Irina Moscu, coproducţie ArtEst Foundation şi unteatru

18/ IONA

de Marin Sorescu, regia Gábor Tompa, muzica Ada Milea, scenografia Carmencita Brojboiu, coproducție Teatrul „Nottara”, București și Teatrul Maghiar de Stat Cluj

19/ ISTORIE LA PERSOANA I

echipa de proiect Oltița Cîntec, Ioana Natalia Corban, George Cocoș, Alex Iurașcu, filmările Alex Condurache, video Andrei Botnaru, muzica Diana Roman, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iași

20/ ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA

textul și adaptarea Yann Verburgh, regia Eugen Jebeleanu, scenografia Velica Panduru, construcția decorului Tukuma Works, coproducţie teatrală internațională ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti şi Compagnie des Ogres, Franța

21/ JANNA

de Iaroslava Pulinovici, traducerea Raluca Rădulescu, regia Dumitru Acriș, scenografia Cristian Gătina, Teatrul de Nord Satu Mare, secția română

22/ JURNAL DE ROMÂNIA. TIMIȘOARA

textul și regia Carmen Lidia Vidu, dramaturgia Andrea Wolfer, Teatrul German de Stat Timișoara

23/ LAS MENINAS

de Ernesto Anaya, traducerea Mariana Radu, regia Andrei Măjeri, decorul Irina Chirilă, costumele Lucian Broscățean, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

24/ LEGĂTURI PRIMEJDIOASE

de Christopher Hampton, traducerea Irina Velcescu, regia Cristi Juncu, decorul și costumele Cristina Milea, Teatrul Mic București

25/ LIMITE

de Mihaela Michailov și Radu Apostol, regia Radu Apostol, scenografia arh. Gabi Albu, costumul Irina Gâdiuță, Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

26/ MOȘ NICHIFOR

după „Moș Nichifor Coțcariul” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, costumele Manuela Pungan, Teatrul ACT București

27/ NAVIGATORUL

de Conor McPherson, traducerea Bogdan Budeș, regia Cristi Juncu, scenografia și video Cosmin Ardeleanu, Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

28/ NEGUȚĂTORUL DIN VENEȚIA

de William Shakespeare, traducerea în limba maghiară Ádám Nádasdy, dramaturgia András Visky, regia Gábor Tompa, scenografia Dragoș Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

29/ NEVERMORE

după „Crimele din Rue Morgue” și după alte povestiri din seria „Short stories” de E. A. Poe, scenariul, dramatizarea, regia, decorul și coloana sonoră Dragoș Galgoțiu, costumele Lia Manțoc, Teatrul Mic București

30/ NU REGRET NIMIC

de Székely Csaba, regia Zoltán Lendvai, decorul György Bátonyi, costumele Anna Szabó, Teatrul de Nord Satu Mare, trupa „Harag György”

31/ ORAȘUL NOSTRU

de Thornton Wilder, versiunea scenică Vladimir Anton și Réka Dálnoky, pe baza traducerilor de Radu Lupan (versiunea în limba română) și Marcell Benedek (versiunea în limba maghiară), regia Vladimir Anton, video Petruşka Eranio, decorul Gellért Szucs-Olcsváry, costumele Boglárka Biró, Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

32/ PĂDUREA SPÂNZURAȚILOR

după Liviu Rebreanu, regia, scenariul și universul sonor Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, coregrafia Andrea Gavriliu, Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București

33/ REPUBLICA MELANIA

de Irina Nechit, regia Gelu Colceag, scenografia Adrian Damian, Teatrul Odeon București

34/ SALBA DRACULUI

de Vasile Alecsandri, regia și scenografia Alexandru Dabija, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați

35/ SAM SAU INTRODUCERE ÎN VIAȚA DE FAMILIE

de Maria Wojtyszko, traducerea Patrícia Pászt, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna Kiss, coproducţie Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe şi Universitatea de Arte din Târgu-Mureş

36/ SUB FIECARE PAS E O MINĂ NEEXPLODATĂ DINTR-UN RĂZBOI NETERMINAT CU TINE

scenariul și regia Radu Afrim, scenografia Alexandra Constantin, Teatrul Tineretului Piatra Neamț

37/ ȘI CAII SE ÎMPUȘCĂ, NU-I AȘA?

de Horace McCoy, dramaturgia Réka Szabó, regia Mădălin Hîncu, scenografia Răzvan Bordoș, Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

38/ TREI SURORI

de A. P. Cehov, regia István Albu, scenografia Erika Márton, Teatrul Figura Stúdió Gheorgheni

39/ TRUE WEST

de Sam Shepard, traducerea Vlad Cristache și Silviu Debu, regia şi ilustraţia muzicală Vlad Cristache, scenografia Andreea Tecla și Mădălina Niculae, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

40/ UN TRAMVAI NUMIT DORINȚĂ

de Tennessee Williams, traducerea Antoaneta Ralian, regia Claudiu Goga, decorul Ștefan Caragiu, costumele Lia Dogaru, Teatrul Metropolis București

41/ ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI

de Dale Wasserman, după un roman de Ken Kesey, în românește de Adrian Nicolae, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, decorul și costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis București