EDIȚIA 2015
Krystyna Meissner: „Nu e deloc ușor să fii selecționerul unui festival!”
I se spune „Doamna de fier a teatrului polonez”. Are 81 de ani, a regizat spectacole de teatru, de operă și de televiziune, a condus teatre, a înființat și condus festivaluri. Krystyna Meissner este directoarea Festivalului Dialog-Wrocław, cel mai mare festival de teatru din Polonia, și a venit la FNT ca să vadă spectacolele făcute de regizorii Radu Afrim și Gianina Cărbunariu.
Claudiu Bleonț: „Oamenii trebuie să meargă la teatru și după festival“
Ultima zi a Festivalului Național de Teatru le oferă un spectacol inedit bucureștenilor: „Rinocerii“, de Eugène Ionesco, în regia lui Robert Wilson, la Teatrul Național „Marin Sorescu“ din Craiova.
Robert Wilson: „A citi Rinocerii astăzi – e ca o gură de aer proaspăt…”
În această seară Festivalul Naţional de Teatru îşi închide oficial porţile, în mod excepţional, la Teatrul Naţional “Marin Sorescu” din Craiova, cu reprezentaţia spectacolului “Rinocerii”, de Eugène Ionesco, în viziunea regizorală a lui Robert Wilson. Reputatul regizor ne-a oferit în exclusivitate un interviu, dedicat acestui eveniment.
Teatrul ieşean, pe fila istoriei
Trei noi cărţi au fost lansate vineri în cadrul Festivalului Naţional de Teatru: ”Regizorul, acest...”; „Emil Coşeru, actorul nostru” – ambele semnate de Călin Ciobotari şi apărute la Editura Opera Magna din Iaşi, şi „Golem. Mit şi spectacol cu regizorul Alexander Hausvater” de Oltiţa Cîntec - volum bilingv, română-engleză (ediţie îngrijită de Liana Cojocaru), apărut la Editura ICR.
George Mihăiţă, la Seara Semnăturilor Celebre
Duminică, 2 noiembrie, la Teatrul de Comedie din București veţi putea vedea spectacolul „Revizorul“ de N.V. Gogol, în regia lui Horațiu Mălăele. Din distribuția spectacolului face parte şi actorul George Mihăiță, care s-a aflat în Pasajul FNT de la Metrou Universitate, pentru a le acorda autografe oamenilor interesați de teatru.
Mihai Măniuţiu: „Explorez «divertismentul metafizic»“
Mihai Măniuţiu a adus la Teatrul Odeon din Bucureşti un musical cu un text foarte viu, „Viaţa-i mai frumoasă după ce mori“, o producţie a Teatrului „Tomcsa Sándor“, Odorheiu Secuiesc. Directorul Teatrului Naţional din Cluj-Napoca vorbeşte despre cărţile pe care tocmai le-a scris, despre o trupă pe care a adus-o la potenţial maxim şi despre preocuparea pentru „divertismentul metafizic“.














