Data si locul nasterii:
05.05.1977, Focsani / Vrancea, Romania
Limbi straine:
- engleza, franceza
Studii:
- 2006-2008 Masterat- “Arta Actorului”- Universitatea Nationala De Arta Teatrala si Cinematografica „I.L. Caragiale” Bucuresti- clasa prof. univ. dr. Gelu Colceag
- 1996-2000 Universitatea “Hyperion”Bucuresti- Facultatea de Arte – Profilul: Teatru, Specializarea: Actorie- clasa profesorilor Catrinel Dumitrescu / Emil Hossu ( *Licentiat al Universitatii Nationale De Arta Teatrala si Cinematografica „I.L. Caragiale” Bucuresti)
- 1992-1996 Liceul „Al.I.Cuza” Focsani
Roluri in teatre:
- Froggy– Hamlet in sos picant de Aldo Nicolaj , regia Alexandru Jitea- Teatrul « Nottara» Bucuresti
- Ugarov– 20 de minute cu ingerul de Aleksandr Vampilov, regia Felix Alexa- Teatrul de Comedie Bucuresti
- Greg– Totul e relativ de Alan Ayckbourn, regia Felix Alexa- Teatrul « Nottara» Bucuresti
- Gazda, Artist vizual, Dl. Gabriel, Producator de film, Traducator, Voce- Artists talk – un spectacol de Gianina Carbunariu- ARCUB & Asociatia PIESE REFRACTARE
- Unul- Alcool dupa « Cartea alcool » de Ion Muresan, un spectacol de Ada Milea si Mihai Maniutiu- Teatrul « Nottara » Bucuresti
- Mr. Bradshaw- Not safe for work de Lucy Kirkwood, regia Horia Suru-Teatrul « Point » Bucuresti
- Vatelin- Fazanul de Georges Feydeau, regia Alexandru Mazgareanu- Teatrul « Nottara » Bucuresti
- Al doilea hamal- Noul Locatar de Eugen Ionescu, regia Gabor Tompa-Teatrul « Nottara » Bucuresti
- Investitor englez, Agricultor, Actor 3, Muncitor 3- De vanzare/ For sale, un spectacol de Gianina Carbunariu- SchauSpielHaus Hamburg/ Teatrul Odeon Bucuresti (Proiect « Hunger for trade »)
- Max- Panica de Mika Myllyaho, regia Theodor Cristian Popescu- Teatrul « Nottara » Bucuresti
- Portar, Cetatean, Sef de echipa, Instalator, Locatar, Tatal, Cadru didactic, Ofiter invatamant- Tipografic majuscul, un spectacol de Gianina Carbunariu-Festivalul International de Teatru Nitra/ DramAcum/ Teatrul Odeon Bucuresti (Proiect « Paralell Lives »)
- Evgheni Sergheevici Dorn– Pescarusul dupa A.P. Cehov, un spectacol-laborator coordonat de Antoaneta Cojocaru- Teatrul Bulandra / Space Studio
- Don Pedro– Mult zgomot pentru nimic de William Shakespeare, regia Diana Lupescu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Piotr Bombardov– Roman teatral dupa M. A. Bulgakov, regia Vlad Massaci-Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Emil Strambuleanu- Nimic nu-mi scapa dupa A. de Hertz, regia Mihai Baranga- Teatrul de Arta Bucuresti
- Carol– Prima data de Michal Walczak, regia Radu Dragomirescu- Teatrul Arca Bucuresti
- Jupan Dumitrache– O noapte furtunoasa de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mazgareanu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Carlos- Metoda de Jordi Galceran, regia Theodor Cristian Popescu-Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Kim– Aniversarea de Thomas Vinterberg si Mogens Rukov, regia Vlad Massaci- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Mathias-Bistar – Opera de trei parale de Bertolt Brecht, regia Diana Lupescu-Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Mitica– Umor, amor, fior de dor in Bucuresti, regia Diana Lupescu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Heizi– Rinocerul indragostit de Liao Yimei, regia Mihai Lungeanu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Daniel- Dragoste in 4 tablouri de Lukas Baerfuss, regia Dan Vasile- Teatrul “George Ciprian“ Buzau
- Mastacov- Batranul de Maxim Gorki, regia Catrinel Dumitrescu-Teatrul “Nottara” Bucuresti
- El-narator- Agamemnon de Rodrigo Garcia, regia Radu Nica- Teatrul “Metropolis” Bucuresti
- Hakan – Cheek to Cheek de Jonas Gardell, regia Radu Afrim- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Contele de Albafiorita – Hangita de Carlo Goldoni, regia Tino Geirun- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Taro, Carciumarul- De trei ori dragoste , (dupa doua texte japoneze No/Kyogen si “Play” de Samuel Beckett), regia Ulrike Dopfer- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Nicolas Loiman– Bigudiuri de Mimi Branescu, regia Radu Nichifor-Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Tarul Alexandru– Razboi si pace dupa Lev Tolstoi, regia Petre Bokor- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Comisarul– Capul de ratoi de George Ciprian, regia Razvan Dinca, co-productie Teatrul “Nottara” Bucuresti / Teatrul “George Ciprian” Buzau
- Chiriac– O noapte taifunoasa, dupa I.L.Caragiale, regia Dan Vasile-producator “Compania Mica” Bucuresti
- Zaplan, Cioc-de-Fier, Baiat de birt, Sluga– Prapastiile Bucurestilor de Matei Millo, regia Ada Lupu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Jake– Minciuna din mine de Sam Shepard, regia Ada Lupu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
- Binem–Inteleptii din Chelem de Moishe Ghersenzon, regia Moshe Yassur-Teatrul Evreiesc de Stat Bucuresti (spectacol in limba idis)
- Eu–Casa de pe granita de Slavomir Mrozek, regia Cristian Nencu- Teatrul Evreiesc de Stat Bucuresti
- Sandy–O familie traznita de Noel Coward, regia Razvan Dinca- Teatrul „George Ciprian”Buzau
- Georgio– Trenul de Marco Tesei, regia Raluca Nita, Teatrul „Act” Bucuresti
- Politistul– Scenariul de Martin Crimp, regia Silvia Ionescu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
Spectacol de absolventa:
- Fenol– In spatele mastilor dupa Dumitru Solomon, regia Catrinel Dumitrescu- Teatrul “Nottara” Bucuresti
Experienta de film si televiziune:
- Mihai- PA RA DA, regia Marco Pontecorvo (PANORAMA FILMS Roma / Yalla Film Paris / Domino Film Bucuresti)
- Domnul Popescu- Monstri, regia Mihai Olteanu (Parada Film)
- Mihai- Alice T., regia Radu Muntean (Multi Media Est Bucuresti)
- Tatal- Intalnire de gradul I, regia Ovidiu Paun (Universitatea Media Bucuresti)
- Nicola’s Card Assistant– Bunraku, regia Guy Moshe (Picturesque Films USA / MediaPro Pictures)
- Prison Guard– Barbarossa, regia Renzo Martinelli (Martinelli Film Company International / Castel Film Bucharest)
- Mihai– Iubire cu pumnul (productie Media Pro Pictures/Acasa Tv), regia Ana Margineanu
- Miguel– Nu eu sunt Zorro , regia Andrei Blaier si Petre Nastase (PRO TV )
- Actor (colaborator)– TELE 7 ABC– Emisiunea „Weekend ABC”
FILME DOCUMENTARE:
- Heinrich IV- Imperium der Papste, regia Jan Peter (LEVISION Leipzig / Hi Film Bucuresti)
- Young Henry VIII– Madness of Henry VIII, regia Doug Shultz (National Geographic Channel USA/ Partisan Pictures USA / MediaPro Pictures)
- Inspector Warren- Jack The Ripper, regia Martin Papirowski (ZDF / MEN @ WORK)
- Etienne- The Cathedrals, regia Martin Papirowski (ZDF / MEN @ WORK Bucuresti)
Ateliere si cursuri:
- Iasi, 2002- Curs de Marketing Organizaţional în cadrul Conceptului de Parteneriat şi Dezvoltare Comunitară / Proiect Grundtvig 2- Formator: Mihaela Dumitrescu (Şcoala pentru Integrare Europeană PAVOX Bucureşti)
- Iasi, 2003- ATELIER DE DRAMATERAPIE –sustinut de John Bergman si Bill Plum (Geese Theatre Company USA)
- Bucuresti, 2006 – PARTITURA DE JOC- ACTIUNEA DIN SPATELE CUVINTELOR – Atelier sustinut de prof. dr. David Esrig (Academia Athanor Burghausen)
- Sibiu, 2007- IN CAUTAREA TEATRULUI EXISTENTIAL- Atelier coordonat de prof. dr. David Esrig (Academia Athanor Burghausen) si realizat impreuna cu Prof. Yves Marc, prof. Walter Anichhofer, prof. Rainer Doberning (Academia Athanor Burghausen)
- Bucuresti, 2008- ATELIER DE REGIE – TEATRU – sustinut de Prof. Dr. David Esrig / lucru pe textele Cum va place, Troilus si Cresida, Hamlet, Furtuna de William Shakespeare
- Bucuresti, 2009- Workshop de Teatru de Improvizatie – sustinut de Bogdan Dumitrescu (Comedy.Show Bucuresti)
- Bucuresti, 2010- Workshop “How to become an artist in residence” (UNITER / ON-AIR / Stichting Trans Artists Amsterdam)- sustinut de Bojana Panevska, Yasmine Ostendorf şi Yeb Wiersma
- Berlin, 2013- Workshop “Our Berlin- Discover your intercultural skills through film” – Comparative Research Network e.v. Berlin
- Berlin, 2014- Curs “European Intercultural Stimulation- to become a diplomat between the cultures”- Comparative Research Network e.v. Berlin
- Bucuresti, 2015- Festivalului National de Teatru- Workshop: „Peace for the monkey mind” sustinut de regizorul Luk Perceval- lucru pe texte de William Shakespeare si Jon Fosse.
- Bucuresti, 2017- Festivalului National de Teatru- Masterclass: „Cehov / Kordonsky” sustinut de regizorul Yuri Kordonsky
Colaborari:
- Proiecte teambuilding/ Ateliere de teatru de improvizatie- Comedy.Show / ComedySportShow
- Coordonator al Programului “Drama in Education” –Centrul de Mediere si Securitate Comunitara (Club Bucuresti ), Tinkerbell School of English Bucharest, American School Bucharest, International Nursery School Bucharest
- Client Simulation Program- PwC Romania, Hay Group Romania, Sandoz Romania, Reckitt Benckiser Romania
- Voce – (TVR 1 –Departamentul Emisiunilor Muzicale- Narator; Radio Romania Muzical – Promo; Cartoon Network– Promo, Cartoonito– Promo), proiecte audiobooks, dublaj de desene animate, reclame audio
- Video- Reclame tv
IN PREZENT:
- actor al Teatrului “Nottara” Bucuresti
- colaborator al Teatrului Odeon, al Teatrului de Comedie, si al ARCUB
[lxa_breadcrumbs]