class="">Selecția oficială a spectacolelor din Festivalul Național de Teatru 2018

Selecția oficială a spectacolelor din Festivalul Național de Teatru 2018

Criticul Marina Constantinescu, director artistic şi selecţioner al Festivalului Naţional de Teatru, a anunțat luni, 2 iulie 2018, selecţia oficială a celei de-a 28-a ediţii a FNT. Transmisia a fost făcută în sistem live streaming pe www.fnt.ro și pe pagina de Facebook a Festivalului. Festivalul Național de Teatru va avea loc între 19 și 29 octombrie, la București. Vă prezentăm selecția oficială a spectacolelor (ordine alfabetică).

2 iulie 2018,  Stiri

1/  10

de Csaba Székely, traducerea László Sándor, regia Radu-Alexandru Nica, scenografia, video, light design Andu Dumitrescu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu. Spectacol realizat în cadrul proiectului Be Spectactive!, un proiect finanțat prin programul Europa Creativă al Uniunii Europene, privind artele spectacolului și implicarea participativă a publicului

2/  ALICE

dramaturgia Zsolt Benedek, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna Kiss, coproducție Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe și sZempöl Offchestra

3/  BEȚIE

de Ivan Vîrîpaev, traducerea în limba maghiară Kozma András, traducerea în limba română Raluca Rădulescu, regia Radu Afrim, decorul József Bartha, costumele Orsolya Moldován, Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

4/  BUN DE EXPORT

de Alex Tocilescu, regia Catinca Drăgănescu, scenografia Omid Ghannadi, coproducție GO WEST și POINT București

5/  CONSTELAȚII

de Nick Payne, regia Radu Iacoban, scenografia Tudor Prodan, Teatrul ACT București – 20 ani

6/  COPILUL LUI NOE

după Eric Emmanuel Schmitt, traducerea, dramatizarea şi regia Chris Simion-Mercurian, decorul Maria Miu, costumele Mirela Trăistaru, Teatrul Metropolis Bucureşti

7/  DEMNITATE

textul, regia și scenografia Ignasi Vidal, decorul Bogdan Amarfi, costumele Adina Buzatu, Teatrul Avangardia București

8/  DESPRE SENZAȚIA DE ELASTICITATE CÂND PĂŞIM PESTE CADAVRE

de Matei Vișniec, regia şi decorul Răzvan Mureșan, costumele Ilona Lorincz, Teatrul Național Cluj-Napoca

9/  DISPUTA

de Pierre de Marivaux, traducerea Doru Mareș, regia Vlad Massaci, scenografia Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad), coproducție Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

10/  DON JUAN SE ÎNTOARCE DE LA RĂZBOI

de Ödön von Horváth, traducerea Alina Mang, regia Horia Suru, scenografia Cristian Marin, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

11/  GARDENIA

de Elżbieta Chowaniec, traducerea Luiza Săvescu, regia Zoltán Balázs (Ungaria), decorul Constantin Ciubotariu, costumele Andrada Chiriac, Teatrul Odeon București. Spectacol produs în cadrul proiectului european Fabulamundi. Playwriting Europe, co-finanțat prin programul Europa Creativă al Uniunii Europene 2017-2020

12/  HAMLET

de William Shakespeare, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză, traducerea Nina Cassian, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, decorul și costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis București

13/  INCREDIBILA ȘI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ȘI A BUNICII SALE FĂRĂ SUFLET

de Gabriel García Márquez, regia Yuri Kordonsky, decorul Helmut Stürmer, costumele și desenele live în nisip Ioana Popescu, Teatrul German de Stat Timișoara

14/  ÎNGERI ÎN AMERICA

„Sfârşitul lumii e aproape” și „Perestroika” – de Tony Kushner, traducerea László Upor, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

15/  IVANOV

de A.P. Cehov, traducerea Ludmila Székely Anton, regia Claudiu Goga, scenografia Lia Dogaru, videomapping Lucian Matei, Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

16/  MAMĂ, MI-AM PIERDUT MÂNA!

de Maria Kontorovich, traducerea Raluca Rădulescu, regia Alexandru Mâzgăreanu, decorul Romulus Boicu, costumele Alexandra Mâzgăreanu, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

17/  MIGRAAAANȚI SAU PREA SUNTEM MULȚI ÎN ACEEAȘI BARCĂ

de Matei Vişniec, traducerea și dramaturgia Ágota Bereczki, regia Zakariás Zalán, costumele Csíki Csaba M.V., Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

18/  ORCHESTRA TITANIC

de Hristo Boicev, traducerea Livia Nistor, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

19/  PENTRU O MAI BUNĂ ÎNȚELEGERE

textul și regia Mimi Brănescu, scenografia Nina Brumuşilă, Teatrul Metropolis București

20/  PESCĂRUȘUL

de A.P. Cehov, adaptare liberă după o traducere de Mașa Dinescu și Andrei Șerban, regia Andrei Șerban, scenograf consultant Valentin Vârlan, costume ARKADINA Doina Levintza, Teatrul UNTEATRU București

21/  POMANĂ (To_R)

conceptul, coregrafia și regia Pál Frenák, coproducție Studio M Sfântu-Gheorghe și Pál Frenák Compagnie

22/  POVESTEA PRINȚESEI DEOCHEATE

scenariu de Silviu Purcărete inspirat din Sakura Hime Azuma Bunshô de Tsuruya Nanboku al IV-lea, traducerea din limba engleză Eugen Gyemant, regia Silviu Purcărete, scenografia Dragoș Buhagiar, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

23/  RABENTHAL

de Jörg Graser, regia și universul sonor Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, sound design Sebastian Bayer și Constantin Coadă, light design Andrei Délczeg și Gidó Zoltán, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

24/  REGELE MOARE

de Eugène Ionesco, traducerea Vlad Russo și Vlad Zografi, regia Andrei și Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturica, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

25/  SHYLOCK

după Gareth Armstrong, traducerea Marian Popescu, regia Horațiu Mălăele, scenografia Iuliana Vîlsan, Teatrul de Comedie București

26/  STAGE DOGS

de Florin Piersic Jr. (inspirat de ”A life in the theatre” de David Mamet), regia Florin Piersic Jr., scenografia Tudor Prodan, Teatrul ACT București – 20 ani

27/  THE NIGHT ALIVE

de Conor McPherson, traducerea Bogdan Budeș, regia Cristi Juncu, scenografia Vladimir Turturica, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

28/  ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

de Tracy Letts, traducerea Smaranda Nicolau, regia Vlad Massaci, decorul, costumele și light design Iuliana Vîlsan, Teatrul Mic București

29/  WOLFGANG

adaptare după Yannis Mavritsakis de Radu Afrim, regia Radu Afrim, decorul Romulus Boicu, costumele Erika Márton, Teatrul Tineretului Piatra Neamț

30/  SCUFIȚA ROȘIE

adaptare de Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm, regia și light design Felix Alexa, scenografia Marian Sandu, Teatrul Țăndărică București

TEATRUL ȘI SOCIETATEA. ACUM

31/  DESPRE OAMENI ȘI CARTOFI

scenariul și regia Radu Afrim, scenografia Andreea Negrilă, Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

32/  ÎN NUMELE TATĂLUI

documentarea şi textul Elena Vlădăreanu, regia Robert Bălan, scenografia Elisabeta Gëdo, Asociația Art No More

33/  ÎN UMBRA MARELUI PLAN

regia și dramaturgia Catinca Drăgănescu, scenografia Anda Pop, Reactor de Creație și Experiment Cluj-Napoca

34/  KRUM

de Hanoch Levin, traducerea Valeriu Turea, regia Luminița Țâcu, scenografia Irina Gurin, Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău

35/  TATĂL MEU, PREOTUL

de Gabriel Sandu, regia Elena Morar, scenografia Alexandra Panaite, Apollo111 Bucureşti

36/  TOTUL E FOARTE NORMAL

spectacol participativ pentru părinți și adolescenți – regia Leta Popescu, scenografia arh. Gabi Albu, Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti