27 octombrie | 18:00 – Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
27 octombrie | 21:00 – Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”

“Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor.” (sursa: Constituția României)
INFORMAȚII
La finalul lunii noiembrie 2015, în Monitorul Oficial, a fost publicat proiectul de lege prin care se propune modificarea actualului art. 48, alin. 1, prin redefinirea familiei ca fiind o uniune care “se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie”. Intrigat de acest proiect de lege, Eugen Jebeleanu chestionează în spectacolul său conceptul de familie.
Piesa dezvoltă trei povești care se intersectează și astfel își modifică parcursul. Familii e un spectacol care pune sub lupă probleme actuale de interes social general, precum homosexualitatea, adopția, abuzul fizic și psihic, lipsa de comunicare etc. Familii este testimonialul celei mai strânse legături între oameni. Și totuși, ce reprezintă o familie în ziua de azi?
Distribuția:
Ioan Paraschiv
Ioana Cosma
Oana Marin
Vladimir Petre
Gabriela Pîrlițeanu
Ștefan Tunsoiu
Iustinian Turcu
Claudiu Urse
Regia: Eugen Jebeleanu
Scenografia: Velica Panduru
Muzica originală: Claudiu Urse
Video design: Andrei Cozlac
Durata: 1 h 30 min (fără pauză)
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 14 ani
Spectacol cu traducere în limba engleză
Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu, coproducător Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu