class="">Istvan Teglas

Istvan Teglas

 

 

Data Nasterii: 11.10.1981

 

Teatrul Național București

– în stagiunea curentă joacă în –

 

Roluri la TNB

  • Charlotta Ivanovna – „Livada de vișini” de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017
  • Artiom Gusev – „UFO” de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, 2017
  • Edgar, fiul lui Gloucester – “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016
  • “Magic Național”, spectacol concert regizat de Ion Caramitru, 2015
  • Suflete – „Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015
  • Monika și alte roluri – „Între noi e totul bine” de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015
  • Ghiore / Kosta – „Butoiul cu pulbere” de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014
  • Ariel – „Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014
  • Osip, servitorul – „Revizorul” de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013
  • „D`ale noastre”, spectacol de teatru – dans regizat de Gigi Căciuleanu, 2012

Studii

  • Universitatea de Artă Teatrală, secţia actorie, Târgu-Mureş, 2000 – 2004

 

Experienţă

  • Actor angajat al Teatrului de Stat din Timişoara, 2004 – 2005
  • Actor şi dansator la Studioul M, teatru experimental, Sf. Gheorghe, 2005 – 2006
  • Actor independent între 2006 – 2015

Roluri în teatru:

  • Crespino / Baronul – Evantaiul de Carlo Goldoni, regia Csaba Kiss (Hu)
  • Herve Joncour – Matase de A. Baricco, regia Laszlo Beres (Hu)
  • Adras – Penthesileia de Heinrich V. Kleist, regia Gabor Rusznyak (Hu)
  • Gimpel – Gimpel Netotul de I.B. Singer, regia Misi Fazakas (Ro)
  • Carnaval – performance, regia Misi Fazakas
  • Petrick – Paraziţii de Marius v. Mayenburg, regia Sorin Militaru (Ro)
  • Preotul – Şatra, regia Beatrice Rancea (Ro)
  • Pierre – Scrisul de R. Sallinger, regia: Richard Sallinger (Hu)
  • Maiorul tambur – Dokk, adaptare după Georg Buchner: Woyczek, regia Uray Peter (Hu)
  • Alfredo Trapps  – Free, adaptare după F. Durrenmatt: Pana de automobil, regia Florin Vidamski (Ro)
  • Omul deasupra Abisului – Povestiri din orasul invizibil, spectacol de mişcare, regia Vava Ştefănescu (Ro)
  • Valenod  – Roşu şi negru de Stendhal, regia-coregrafia Adina Cezar (Ro)
  • Magul – Logodna, adaptare după Mihai Eminescu: Strigoii, regia Anca Mihuţ (Ro), corecgrafia: Adina Cezar
  • Ball – spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Yvette Bozsik (Hu)
  • O vară fierbinte pe Iza – performance, regia Mihai Măniuţiu (Ro) coregrafia Vava Ştefănescu
  • UrbanKiss – spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Răzvan Mazilu (Ro)
  • Corp şi anti-Corp – performance, regia-coregrafia Andreea Novac (Ro)
  • Dance a playful body – performance, regia Andreea Novac
  • C`est pas un chanson d`amour – spectacol despre imaginea Bucureştiului, regia Carmen Vidu (Ro)
  • Promised Land – spectacol de mişcare, regia-coregrafia Arcadie Rusu (Mol)
  • Enkidu – Epopeea lui Ghilgamesh, regia Dragoş Galgoţiu
  • Jason – Medee Materiaux de Heiner Muller, spectacol în limba franceză, regia Dragoş Galgoţiu
  • Page out of order Not a Romanian Cinema – performance, regia-coregrafia Yoshiko Chuma (Usa)
  • Travellers – performance, regia-coregrafia Salome Schneebeli (Swi)
  • Câtă speranţă –  regia Radu Afrim (Ro)
  • Reinhold – Berlin Alexanderplatz de Alfred Doblin: Berlin Alexanderplatz, regia Dragoş Galgoţiu (Ro)
  • Pretend We Make You Happy – performance, regia Andreea Novac
  • Segismundo – Viaţa e vis de Calderon de la Barca, regia Dragoş Galgoţiu
  • Bărbatul 2 – The Position de Kevin Doyle, regia Daniel Popa
  • Trust me if you can după Neil LaBute, regia Iris Spiridon
  • The Nothing Box – performance, regia, coregrafia Silvia Călin