Data Nasterii: 11.10.1981
Teatrul Național București
– în stagiunea curentă joacă în –
- Butoiul cu pulbere
- Crima din strada Lourcine
- Furtuna
- Între noi e totul bine
- Livada de vișini
- Magic Național
- Regele Lear
- Revizorul
- UFO
- Visul unei nopți de vară
Roluri la TNB
- Charlotta Ivanovna – „Livada de vișini” de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, 2017
- Artiom Gusev – „UFO” de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, 2017
- Edgar, fiul lui Gloucester – “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, 2016
- “Magic Național”, spectacol concert regizat de Ion Caramitru, 2015
- Suflete – „Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, 2015
- Monika și alte roluri – „Între noi e totul bine” de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, 2015
- Ghiore / Kosta – „Butoiul cu pulbere” de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, 2014
- Ariel – „Furtuna” după William Shakespeare, regia Alexander Morfov, 2014
- Osip, servitorul – „Revizorul” de Nikolai Vasilievich Gogol, regia Felix Alexa, 2013
- „D`ale noastre”, spectacol de teatru – dans regizat de Gigi Căciuleanu, 2012
Studii
- Universitatea de Artă Teatrală, secţia actorie, Târgu-Mureş, 2000 – 2004
Experienţă
- Actor angajat al Teatrului de Stat din Timişoara, 2004 – 2005
- Actor şi dansator la Studioul M, teatru experimental, Sf. Gheorghe, 2005 – 2006
- Actor independent între 2006 – 2015
Roluri în teatru:
- Crespino / Baronul – Evantaiul de Carlo Goldoni, regia Csaba Kiss (Hu)
- Herve Joncour – Matase de A. Baricco, regia Laszlo Beres (Hu)
- Adras – Penthesileia de Heinrich V. Kleist, regia Gabor Rusznyak (Hu)
- Gimpel – Gimpel Netotul de I.B. Singer, regia Misi Fazakas (Ro)
- Carnaval – performance, regia Misi Fazakas
- Petrick – Paraziţii de Marius v. Mayenburg, regia Sorin Militaru (Ro)
- Preotul – Şatra, regia Beatrice Rancea (Ro)
- Pierre – Scrisul de R. Sallinger, regia: Richard Sallinger (Hu)
- Maiorul tambur – Dokk, adaptare după Georg Buchner: Woyczek, regia Uray Peter (Hu)
- Alfredo Trapps – Free, adaptare după F. Durrenmatt: Pana de automobil, regia Florin Vidamski (Ro)
- Omul deasupra Abisului – Povestiri din orasul invizibil, spectacol de mişcare, regia Vava Ştefănescu (Ro)
- Valenod – Roşu şi negru de Stendhal, regia-coregrafia Adina Cezar (Ro)
- Magul – Logodna, adaptare după Mihai Eminescu: Strigoii, regia Anca Mihuţ (Ro), corecgrafia: Adina Cezar
- Ball – spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Yvette Bozsik (Hu)
- O vară fierbinte pe Iza – performance, regia Mihai Măniuţiu (Ro) coregrafia Vava Ştefănescu
- UrbanKiss – spectacol de teatru dans, regia-coregrafia Răzvan Mazilu (Ro)
- Corp şi anti-Corp – performance, regia-coregrafia Andreea Novac (Ro)
- Dance a playful body – performance, regia Andreea Novac
- C`est pas un chanson d`amour – spectacol despre imaginea Bucureştiului, regia Carmen Vidu (Ro)
- Promised Land – spectacol de mişcare, regia-coregrafia Arcadie Rusu (Mol)
- Enkidu – Epopeea lui Ghilgamesh, regia Dragoş Galgoţiu
- Jason – Medee Materiaux de Heiner Muller, spectacol în limba franceză, regia Dragoş Galgoţiu
- Page out of order Not a Romanian Cinema – performance, regia-coregrafia Yoshiko Chuma (Usa)
- Travellers – performance, regia-coregrafia Salome Schneebeli (Swi)
- Câtă speranţă – regia Radu Afrim (Ro)
- Reinhold – Berlin Alexanderplatz de Alfred Doblin: Berlin Alexanderplatz, regia Dragoş Galgoţiu (Ro)
- Pretend We Make You Happy – performance, regia Andreea Novac
- Segismundo – Viaţa e vis de Calderon de la Barca, regia Dragoş Galgoţiu
- Bărbatul 2 – The Position de Kevin Doyle, regia Daniel Popa
- Trust me if you can după Neil LaBute, regia Iris Spiridon
- The Nothing Box – performance, regia, coregrafia Silvia Călin
[lxa_breadcrumbs]