class="">Programul spectacolelor din FNT 2018

Programul spectacolelor din FNT 2018

 

Iată care este programul spectacolelor din selecția oficială, al spectacolelor străine și al evenimentelor din cadrul ediției a 28-a a Festivalului Național de Teatru. BILETELE POT FI CUMPĂRATE PE www.mystage.ro/fnt.

 

Descărcați de aici programul spectacolelor din FNT 2018.

 

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, Ediţia a 28-a

19 – 29 OCTOMBRIE 2018

EDIŢIE DESFĂŞURATĂ SUB ÎNALTUL PATRONAJ AL PREŞEDINTELUI ROMÂNIEI

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

10 septembrie 2018,  Stiri

Vineri, 19 octombrie

17.30 HUB FNT*

DESCHIDEREA OFICIALĂ A FNT 2018

18.00

Vernisaj

Sala IMAGINE

**Lacombe: Theater / Cinema – expoziţie de fotografie

Producător: Festivalul Naţional de Teatru

 

 

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

10

De: Csaba Székely

Traducerea: László Sándor

Regia: Radu-Alexandru Nica

Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 2 h 30 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Miss Julie / Domnișoara Julie

După: August Strindberg

Versiune de: Katie Mitchell

Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade

Regia: Katie Mitchell și Leo Warner

Scenografia şi costumele: Alex Eales

Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Metropolis

Sala Olga Tudorache

Pentru o mai bună înțelegere

Textul și regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

Sâmbătă, 20 octombrie

11.00 Teatrul Țăndărică

Sala Lahovari

Scufița roșie

Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Producător: Teatrul Țăndărică București

Durata: 50 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 3 ani

 

13.00 HUB FNT

Sala MEMORIE

**Centenar: Sub semnul Coroanei Regale 

Ceremonia de depunere a Coroanei Regale: Coroana care l-a însoţit pe Majestatea Sa Regele Mihai pe ultimul său drum va fi așezată în inima Festivalului Naţional de Teatru – la HUB-ul FNT

 

 

16.00 HUB FNT

Sala IMAGINE

În dialog cu Brigitte Lacombe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte

Dinăuntru. Un curs masteral de regie a teatrului contemporan și o selecție de articole

De: Theodor Cristian Popescu

Editura Eikon, 2018

Teatrul și publicul său tânăr. Realități românești

Coordonator: Oltița Cîntec

Contribuitori: Oana Cristea Grigorescu, Daniela Șilindean, Oltița Cîntec, Iulia Popovici,

Oana Stoica

Editura Timpul, Iași, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

Totul e foarte normal

De: Alexa Băcanu

Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani

Regia: Leta Popescu

Scenografia: arh. Gabi Albu

Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

17.00 Teatrul Metropolis

Sala Olga Tudorache

Pentru o mai bună înțelegere

Textul și regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet

De: Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Miss Julie / Domnișoara Julie

După: August Strindberg

Versiune de: Katie Mitchell

Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade

Regia: Katie Mitchell și Leo Warner

Scenografia şi costumele: Alex Eales

Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Pomană (To_R)

Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák

Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Compania Pál Frenák

Durata: 50 min fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

10

De: Csaba Székely

Traducerea: László Sándor

Regia: Radu-Alexandru Nica

Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 2 h 30 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Chekhov’s First Play / Prima piesă a lui Cehov

Text de: Ben Kidd, Bush Moukarzel și A. P. Cehov

Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel

Decorul: Andrew Clancy

Efecte și design scenă: Grace O’Hara
Costumele: Saileóg O’Hallo

Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda

Cu sprijinul: Culture Ireland

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

 

Duminică, 21 octombrie

 

11.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Proiecție de film

Oedip la Epidaur

Film documentar de: Marina Merkulova și Alexandre Miagchenkov

Despre spectacolul Oedipus Rex, regia Rimas Tuminas

Producător: Teatrul Vahtangov, Moscova

Rusia, 2018

Durata: 44 min

INTRAREA LIBERĂ

 

 

11.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Conferință

Dramaturgia nouă: Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureș în programe internaționale

Prezentarea proiectelor: Fabulamundi. Playwriting Europe și The Romanian – American Exchange: Transylvanian Playwriting Camp

Moderator: Oana Leahu, decan UAT – Universitatea de Arte din Târgu-Mureș

Durata: 1 h 30 min

INTRAREA LIBERĂ

 

16.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte

Iisuşii mei de George Banu, fotografii Mihaela Marin

Editura Nemira, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

Totul e foarte normal

De: Alexa Băcanu

Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani

Regia: Leta Popescu

Scenografia: arh. Gabi Albu

Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre

De: Matei Vișniec

Regia şi decorul: Răzvan Mureșan

Costumele: Ilona Lorincz

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

17.00 unteatru

Pescărușul

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

 

17.30 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mică – foaier

Vernisaj

***Flashback – expoziţie de autor Lia Manțoc

Invitat: artistul Marian Gheorghe

Producător: Festivalul Naţional de Teatru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Chekhov’s First Play / Prima piesă a lui Cehov

Text de: Ben Kidd, Bush Moukarzel și A. P. Cehov
Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel

Decorul: Andrew Clancy

Efecte și design scenă: Grace O’Hara
Costumele: Saileóg O’Hallo

Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda

Cu sprijinul: Culture Ireland

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet

De: Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Centenar

Hamlet

De: William Shakespeare

Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză

Traducerea: Nina Cassian

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

20.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Cehov-Purcărete

Proiecție de film

Atelier

Conceptul și regia: Alexandru Condurache și Diana Iabrașu

Making-off-ul atelierului Cehov-Purcărete (Sinaia, iulie 2018)

Durata: 1 h 30 min

INTRAREA LIBERĂ

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Regele moare

De: Eugène Ionesco

Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

21.00 Teatrul ACT

Constelații

De: Nick Payne

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

22.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Pomană (To_R)

Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák

Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Compania Pál Frenák

Durata: 50 min fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

Luni, 22 octombrie

 

10.00-14.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Atelier de dans contemporan

Susținut de: Ana Maria Lucaciu

Perioada de desfășurare: 22 – 26 octombrie

 

11.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Conferință

ARTA PRETUTINDENI / ARTS EVERYWHERE

Integrarea practicilor, educației și implicării artistice în viața întregii comunități

Susținută de: Emil Kang – Executive and Artistic Director, Carolina Performing Arts, Member of the  National Council on the Arts

INTRAREA LIBERĂ

 

 

16.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte 

Cele cinci continente ale teatrului de Eugenio Barba, Nicola Savarese, Editura Nemira, 2018

Totul este scriitură de Wajdi Mouawad, traducător Mihaela Stan, Editura Nemira, 2018

Jurnal necenzurat de Vaslav Nijinski, traducător Raluca Rădulescu, Editura Nemira, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

 

 

18.00 și 21.00 Teatrul Principal

Sala Rapsodia

(Str.Lipscani, nr. 53, sector 3, București)

Alice

Adaptare liberă după „Ţara Minunilor” şi „Ţara din Oglindă” de Lewis Carroll

Dramaturgia: Zsolt Benedek

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha

Costumele: Zsuzsanna Kiss

Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe și sZempöl Offchestra

Durata: 1 h 45 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

 

 

18.00 Tranzit.ro

(Str. Gazelei, nr. 44, sector 4, București)

În numele Tatălui

Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu

Regia: Robert Bălan

Scenografia: Elisabeta Gëdo

Producător: Asociația Art No More

Durata: 1 h 30 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 și 21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Krum

De: Hanoch Levin

Traducerea: Valeriu Turea

Regia: Luminița Țâcu

Scenografia: Irina Gurin

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău

Durata: 1 h 50 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

19.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Concert

Irina Sârbu&Ethnotic Project

Durata: 2 h

INTRAREA LIBERĂ

 

 

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Centenar

Hamlet

De: William Shakespeare

Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză

Traducerea: Nina Cassian

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

19.00 unteatru

Pescărușul

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

 

 

 

 

 

 

 

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Ivanov

De: A. P. Cehov

Traducerea: Ludmila Székely Anton

Regia: Claudiu Goga

Scenografia: Lia Dogaru

Videomapping: Lucian Matei

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

Durata: 2h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre

De: Matei Vișniec

Regia şi decorul: Răzvan Mureșan

Costumele: Ilona Lorincz

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Atelier

Despre oameni și cartofi

Scenariul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Andreea Negrilă

Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 2 h fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

 

 

 

 

22.00 Teatrul ACT

Constelații

De: Nick Payne

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

Marți, 23 octombrie

 

 

Artistul FNT 2018: Cătălina Buzoianu

16.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Lansare de carte

Cătălina Buzoianu: magie, abur, vis

Antologie de: Florica Ichim și Irina Zlotea

Fundația Culturală „Camil Petrescu”, supliment al Revistei Teatrul Azi

prin Editura Cheiron, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

17.00 HUB FNT

Sala IMAGINE

Spectacol lectură

Ora din „Jurnalul unei fete greu de mulțumit” de Jeni Acterian

Lectură performativă în interpretarea actriței Adriana Moca

INTRAREA LIBERĂ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Rabenthal

De: Jörg Graser

Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária

Regia și universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă

Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

18.00 Tranzit.ro

(Str. Gazelei, nr. 44, sector 4, București)

În numele Tatălui

Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu

Regia: Robert Bălan

Scenografia: Elisabeta Gëdo

Producător: Asociația Art No More

Durata: 1 h 30 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artistul FNT 2018: Cătălina Buzoianu

19.00 Muzeul Național al Literaturii Române

(Str. Nicolae Crețulescu nr. 8)

Lansare de carte

Dimineaţa pierdută, dramatizare de Cătălina Buzoianu

După romanul Gabrielei Adameşteanu

20.00 Muzeul Național al Literaturii Române

Mansardă

A(m) iubi(t) iubirea

Adaptare după: Nina Cassian

De: Roxana Guttman și Cătălina Buzoianu

Coordonator artistic: Cătălina Buzoianu

Producător: Primăria Municipiului București prin Muzeul Național al Literaturii Române

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol de poezie

INTRAREA LIBERĂ ÎN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE

 

 

19.00 unteatru

Pescărușul

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare (spectacol pe gradene)

Beție

De: Ivan Vîrîpaev

Traducerea în limba maghiară: Kozma András

Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu

Regia: Radu Afrim

Decorul: József Bartha

Costumele: Orsolya Moldován

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

 

21.00 ARCUB

Sala Mare (Sala CINETIC)

Slightly Off Stage / Dezacorduri în afara scenei

Un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA)

Coregrafia şi conceptul: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul, textul şi muzica originală: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives

Costumele: Tamara Cobus

Durata : 55 min fără pauză

Spectacol de dans

 

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Atelier

Despre oameni și cartofi

Scenariul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Andreea Negrilă

Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 2 h fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

 

 

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Disputa

De: Pierre de Marivaux

Traducerea: Doru Mareș

Regia: Vlad Massaci

Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)

Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

22.00 POINT

(Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)

Bun de export

De: Alex Tocilescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Omid Ghannadi

Coproducție: GO WEST și POINT

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

Miercuri, 24 octombrie

11.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte

MIHĂIŢĂ – Reconstituirea unei vieţi de Doina Papp

Editura Tracus Arte, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

16.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte

Ultima dorință, Comédii de Radu F.Alexandru

Editura Polirom, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

17.00 HUB FNT

Sala IMAGINE

Spectacol lectură

Ora din „Jurnalul unei fete greu de mulțumit” de Jeni Acterian

Lectură performativă în interpretarea actriței Adriana Moca

INTRAREA LIBERĂ

 

 

18.00 POINT

(Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr.10)

Bun de export

De: Alex Tocilescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Omid Ghannadi

Coproducție: GO WEST și POINT

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

Ținutul din miezul verii

De: Tracy Letts

Traducerea: Smaranda Nicolau

Regia: Vlad Massaci

Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 3 h cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare (spectacol pe gradene)

Beție

De: Ivan Vîrîpaev

Traducerea în limba maghiară: Kozma András

Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu

Regia: Radu Afrim

Decorul: József Bartha

Costumele: Orsolya Moldován

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

 

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Rabenthal

De: Jörg Graser

Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária

Regia și universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă

Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Disputa

De: Pierre de Marivaux

Traducerea: Doru Mareș

Regia: Vlad Massaci

Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)

Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Artistul FNT 2018: Cătălina Buzoianu

20.00 Muzeul Național al Literaturii Române

(Str. Nicolae Crețulescu nr. 8)

Mansardă

A(m) iubi(t) iubirea

Adaptare după: Nina Cassian

De: Roxana Guttman și Cătălina Buzoianu

Coordonator artistic: Cătălina Buzoianu

Producător: Primăria Municipiului București prin Muzeul Național al Literaturii Române

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Un spectacol de poezie

INTRAREA LIBERĂ ÎN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE

20.15 Cinema PRO

Pentru libertatea creatorului

Proiecție de film

Leto

Regia: Kirill Serebrennikov

Scenariul: Mikhail Idov, Lily Idova, Kirill Serebrenikov

Durata: 2 h fără pauză

În parteneriat cu: Les Films de Cannes à Bucarest

În 22 august 2017, în timpul filmărilor la pelicula Leto, Kirill Serebrennikov a fost reţinut, la Sankt Petersburg. I se aduc acuzaţii de furt şi înşelăciune. Din 23 august 2017, se află în arest la domiciliu, în orașul Moscova. Situația lui Kirill Serebrennikov este neschimbată până în acest moment.

Festivalul Naţional de Teatru şi Festivalul Les Films de Cannes à Bucarest susţin libertatea creatorului

INTRAREA LIBERĂ

 

 

21.00 ARCUB

Sala Mare (Sala CINETIC)

Slightly off Stage / Dezacorduri în afara scenei

Un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA)

Coregrafia şi conceptul: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul, textul şi muzica originală: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives

Costumele: Tamara Cobus

Durata : 55 min fără pauză

Spectacol de dans

 

 

22.00 Apollo111

(Str. Actor Ion Brezoianu, nr.23-25, București)

Tatăl meu, preotul

De: Gabriel Sandu

Regia: Elena Morar

Scenografia: Alexandra Panaite

Producător: Apollo111 Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

Joi, 25 octombrie

11.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte

Doamna Godot de Olga Delia Mateescu

Editura Tracus Arte, București, 2018

Teatru. Ioana și focul, Șobolanul rege, Reverii pe eșafod, Cuvintele lui Iov de Matei Vișniec Editura Tracus Arte, București, 2018

Ultimele zile ale Occidentului de Matei Vișniec

Editura Polirom, București, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

11.00 LINOTIP – Centru Independent Coregrafic

(Str. Actor Ion Brezoianu 24, București)

MASTERCLASS

Susținut de: coregrafa Gabriela Carrizo – Compania Peeping Tom, Belgia

Durata: 2 h 30 min

 

16.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Lansare de carte

Imagini, vise, bazaconii… de Cristian Pepino

Cu texte de Simona Preda

UNATC PRESS, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

În umbra marelui plan

Textul și regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Anda Pop

Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca

Durata: 1 h 35 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

 

 

18.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Bergman.100

Căruța fantomă

Foley’Ala feat. Irina Margareta Nistor

Proiecţia filmului mut cu sound-design live:

Körkarlen, regia: Victor Sjöström

Suedia, 1921

Durata: 1 h 24 min fără pauză

INTRAREA LIBERĂ

 

 

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Olga Tudorache

Copilul lui Noe

După: Eric Emmanuel Schmitt

Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian

Decorul: Maria Miu

Costumele: Mirela Trăistaru

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

 

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

Ținutul din miezul verii

De: Tracy Letts

Traducerea: Smaranda Nicolau

Regia: Vlad Massaci

Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 3 h cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!

De: Maria Kontorovich

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

21.00 Apollo111

(Str. Actor Ion Brezoianu, nr.23-25, București)

Tatăl meu, preotul

De: Gabriel Sandu

Regia: Elena Morar

Scenografia: Alexandra Panaite

Producător: Apollo111 Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

 

 

 

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Gardenia

De: Elżbieta Chowaniec

Traducerea: Luiza Săvescu

Regia: Zoltán Balázs (Ungaria)

Decorul: Constantin Ciubotariu

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

21.00 unteatru

Bergman.100

Persona
După un film de: Ingmar Bergman

Regia: Peter Kerek
Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: unteatru, București
Cu sprijinul: Ambasadei Suediei din București și We are basca

Durata: 1 h 15 min fără pauză

 

 

Vineri, 26 octombrie

 

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

În umbra marelui plan

Textul și regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Anda Pop

Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca

Durata: 1 h 35 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

 

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Olga Tudorache

Copilul lui Noe

După: Eric Emmanuel Schmitt

Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian

Decorul: Maria Miu

Costumele: Mirela Trăistaru

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

 

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Don Juan se întoarce de la război

De: Ödön von Horváth

Traducerea: Alina Mang

Regia: Horia Suru

Scenografia: Cristian Marin

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

18.00 Muzeul Național de Artă al României

Sala Auditorium

Concert extraordinar

Orchestra KamerArt

Dirijor: Horia Andreescu

Producător: Festivalul Național de Teatru

Prin acest concert, Festivalul Naţional de Teatru, pentru al doilea an consecutiv, susţine proiectul „Dăruiește Viaţă”. Încasările concertului vor fi donate pentru construirea Primului Spital de Oncologie Pediatrică din România.

 

 

 

 

 

 

 

 

19.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Lansare de carte

Abraxas (în rolul Omului – Horaţiu Mălăele)

Autori: Adrian Nuţă, Amalia Cioabă

Album apărut cu sprijinul Neste Group, 2018

HoARTiu Mălăele de Horațiu Mălăele

Editura Art, 2018

INTRAREA LIBERĂ

 

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Moeder / Mother / Mama

Regia și coregrafia: Gabriela Carrizo

Asistent regie şi dramaturg: Franck Chartier

Decorurile: Amber Vandenhoeck, Peeping Tom

Costumele: Diane Fourdrignier, Kristof Van Hoorde (internship), Peeping Tom
Producător: Peeping Tom, Belgia

Durata: 1h 10 min fără pauză

 

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Concert

ALIFANTIS & FRAGILEBAND

M E M O R A B I L I A

Concert lansare: Colecţia de muzică de teatru. Memorabilia, a 45-a aniversare

Producător: alifantismusic

Încasările concertului vor fi donate Campaniei Naționale „Artiștii pentru Artiști” – un proiect al UNITER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!

De: Maria Kontorovich

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

21.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

The Night Alive

De: Conor McPherson

Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 2 h 25 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Beware of Pity / Suflete zbuciumate

De: Stefan Zweig

Versiune de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul
Dramaturgia: Maja Zade

Regia: Simon McBurney

Coregizor: James Yeatman
Scenografia: Anna Fleischle
Costumele: Holly Waddington

Coproducție: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

Sâmbătă, 27 octombrie

Omagiu Lucian Pintilie

HUB FNT

Sala CINETIC

11.00 Rața sălbatică de H. Ibsen

Înregistrarea spectacolului realizat de Théâtre de la Ville în 1981

Durata: 2 h 35 min fără pauză

16.00 Autour de Lucian Pintilie

Lansare de carte

Bricabrac de Lucian Pintilie

Editura Nemira, 2016

17.30 Flautul fermecat de Wolfgang Amadeus Mozart

Înregistrarea spectacolului de operă realizat pentru Festival d’Aix-en-Provence

Durata: 2 h 40 min fără pauză

INTRAREA LIBERĂ

11.00 HUB FNT

Sala SEMANTIC

Conferință

Fabrique Ré-Evolution / FREE / France Roumanie Europe Ensemble 

Întâlnire cu Laurent Schuh și Litana Soledad, directorii Les Arts Et Mouvants (Franța)

Proiect dezvoltat în cadrul Sezonului Franța-România

INTRAREA LIBERĂ

 

 

17.00 Teatrul Țăndărică

Sala Lahovari

Scufița roșie

Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Producător: Teatrul Țăndărică București

Durata: 50 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 3 ani

 

 

 

 

 

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

The Night Alive

De: Conor McPherson

Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 2 h 25 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Wolfgang

Adaptarea de: Radu Afrim după Yannis Mavritsakis

Regia: Radu Afrim

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Erika Márton

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Media

TRANSMISIUNE ÎN DIRECT

din Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat Cluj

Îngeri în America

Spectacol serial:

Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape”

De: Tony Kushner

Traducerea: László Upor

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 10 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Beware of Pity / Suflete zbuciumate

De: Stefan Zweig

Versiune de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul
Dramaturgia: Maja Zade

Regia: Simon McBurney

Coregizor: James Yeatman
Scenografia: Anna Fleischle
Costumele: Holly Waddington

Coproducție: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

 

Omagiu Lucian Pintilie

20.30 Cinemateca Union

(Str. Ion Câmpineanu 22, București)

Proiecție de film

Niki Ardelean, colonel în rezervă

Regia: Lucian Pintilie

Scenariul: Cristi Puiu și Răzvan Rădulescu

În parteneriat cu: Les Films de Cannes à Bucarest

INTRAREA LIBERĂ

 

21.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

Shylock

După: Gareth Armstrong

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Horațiu Mălăele

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Orchestra Titanic

De: Hristo Boicev

Traducerea: Livia Nistor

Regia: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Gardenia

De: Elżbieta Chowaniec

Traducerea: Luiza Săvescu

Regia: Zoltán Balázs (Ungaria)

Decorul: Constantin Ciubotariu

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

21.00 Teatrul Principal

Sala Rapsodia

(Str.Lipscani, nr. 53, sector 3, București)

Demnitate

Textul și regia: Ignasi Vidal

Decorul: Bogdan Amarfi

Costumele: Adina Buzatu

Producător: Teatrul Avangardia București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

  

Duminică, 28 octombrie

11.00 HUB FNT

Sala CINETIC

Lansare de carte

Radu Penciulescu şi teatrul la înălţimea omului

Antologie de: Florica Ichim şi Ada Maria Ichim

Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”, supliment al Revistei Teatrul Azi

prin Editura Cheiron, Bucureşti, 2018

 

 

17.00 și 21.00 Teatrul ACT

Stage Dogs

De: Florin Piersic Jr.

Inspirat de: ”A life in the theatre” de David Mamet

Regia: Florin Piersic Jr.,

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București   

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Fabrica de Cultură, Sibiu

Sala „Eugenio Barba”

Povestea prințesei deocheate

Scenariu de: Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku

al IV-lea

Traducerea din limba engleză: Eugen Gyemant

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia: Dragoș Buhagiar

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 2 h 40 min cu o pauză

Spectacolul conține efecte de lumini produse de stroboscop, ce pot declanşa crize persoanelor care suferă de epilepsie fotosenzitivă

Bilete disponibile pe www.tnrs.ro

 

 

 

 

 

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Migraaaanți sau Prea suntem mulți în aceeași barcă

De: Matei Vişniec

Traducerea și dramaturgia: Ágota Bereczki

Regia: Zakariás Zalán

Costumele: Csíki Csaba M.V.

Producător: Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Wolfgang

Adaptarea de: Radu Afrim după Yannis Mavritsakis

Regia: Radu Afrim

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Erika Márton

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Media

TRANSMISIUNE ÎN DIRECT

din Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat Cluj

Îngeri în America

Spectacol serial:

Partea a II-a: „Perestroika”

De: Tony Kushner

Traducerea: László Upor

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 3 h 30 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 Teatrul Principal

Sala Rapsodia

(Str.Lipscani, nr. 53, sector 3, București)

Demnitate

Textul și regia: Ignasi Vidal

Decorul: Bogdan Amarfi

Costumele: Adina Buzatu

Producător: Teatrul Avangardia București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

 

20.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

Shylock

După: Gareth Armstrong

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Horațiu Mălăele

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Orchestra Titanic

De: Hristo Boicev

Traducerea: Livia Nistor

Regia: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

Luni, 29 octombrie

 

17.00 Galeriile Artmark

Dăruind, vei dobândi. FNT, un gând de recunoştinţă pentru artişti, ediția a 5-a

Licitaţie de obiecte de artă şi personale, elemente de recuzită din spectacole de marcă oferite de mari artişti ai teatrului românesc.

Sumele obţinute vor fi donate Campaniei Naţionale „Artiştii pentru artişti”

 

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Nederlands Dans Theater:

 

Shoot the Moon

Coregrafia, decorul și costumele: Sol León & Paul Lightfoot

Muzica: Philip Glass, ‘Movement II from Tirol Concerto for piano and orchestra’

Durata: 23 min

 

Woke up Blind  

Dramaturgia: Nadja Kadel

Coregrafia: Marco Goecke

Muzica: Jeff Buckley

Decorurile şi costumele: Marco Goecke

Durata: 15 min

 

The Statement  

Dramaturgia: Jonathon Young

Coregrafia: Crystal Pite

Muzica: Owen Belton

Decorurile: Jay Gower Taylor

Costumele: Crystal Pite, Joke Visser

Durata: 19 min

 

VLADIMIR

Coregrafia: Hofesh Shechter

Muzica: compoziţie nouă de Hofesh Shechter

Decorurile şi costumele: Hofesh Shechter

Realizare costume: Yolanda Klompstra

Durata: 30 min

Producător: Nederlands Dans Theater (NDT), Haga, Olanda

Durata totală: 1 h 30 min fără pauză

 

EVENIMENTE GĂZDUITE DE FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU

 

 

 

Marți, 23 octombrie

12.00 Academia Română

Amfiteatrul Ion Heliade Rădulescu

Teatrul, îl caut peste tot

Aniversare George Banu

 

Joi, 25 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

Coriolanus

De: William Shakespeare

Traducerea: Horia Gârbea și George Volceanov

Adaptarea scenică și regia: Alexandru Darie

Decorul: arh. Octavian  Neculai

Costumele: Lia Manțoc

Producător: Teatrul Bulandra București 

Durata: 3 h 45 min cu pauză

Premieră găzduită în FNT

 

 

Vineri, 26 octombrie

10.00 – 18.00 Biblioteca Naţională a României

(Bulevardul Unirii, nr. 22, sector 3, Bucureşti)

Conferinţa Naţională a Managerilor Culturali, ediţia a V-a

Organizator: Institutul Naţional pentru Cercetare şi Formare Culturală

 

 

Sâmbătă, 27 octombrie

Duminică, 28 octombrie

10.00 – 16.00 Hotel Minerva

Întâlnirea Consiliului Regional European ITI – Institutul Internațional de Teatru

 

 

 

 

 

 

FNT ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

Spectacole difuzate de Teatrul Național Radiofonic

la Radio România Cultural

în perioada FNT 2018

 

 

 

Vineri, 19 octombrie

00.00 Pescărușul de A.P. Cehov

Adaptarea radiofonică și regia artistică: Gavriil Pinte

Înregistrare din anul 2014

22.30 Teatru serial:

Jucătorul de table de George Arion

Episodul I: Crâșma lu` Politicosu

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2015

 

Sâmbătă, 20 octombrie

00.00 Ivanov de A.P. Cehov

Adaptarea radiofonică și regia artistică: Mihai Zirra

Înregistrare din anul 1955

 

14.00 Hamlet (partea I) de William Shakespeare

Adaptarea şi regia artistică: Adrian Pintea

Înregistrare din anul 2004

 

 

Duminică, 21 octombrie

00.00 Biblia neagră a lui William Blake

Scenariul radiofonic și regia artistică:Ilinca Stihi

Înregistrare din anul 2017

Argentina

Scenariul radiofonic și regia artistică: Ilinca Stihi

Înregistrare din anul 2011

 

14.00 Hamlet (partea a II-a) de William Shakespeare

Adaptarea şi regia artistică: Adrian Pintea

Înregistrare din anul 2004

 

 

19.00 Migraaaanţi sau Suntem prea mulţi pe nenorocita asta de barcă

de Matei Vişniec

Scenariul radiofonic și regia artistică: Mihai Lungeanu

Înregistrare din anul 2017

 

Luni, 22 octombrie

00.00 Levantul de Mircea Cărtărescu

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Gavriil Pinte

Înregistrare din anul 2004

 

Metamorfoza

Scenariu original de: Ion Andrei Puican, inspirat după nuvela omonimă

de Franz Kafka

Regia artistică: Ion Andrei Puican

Ȋnregistrare din anul 2014

 

22.30 Teatru serial:

Jucătorul de table de George Arion

Episodul al II-lea: Povestirea lui Trombon – Picnic la marginea timpului

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Ȋnregistrare din anul 2015

 

 

Marți, 23 octombrie

00.00 Dumnezeul de a doua zi

de Cornel Mimi Brănescu

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Claudiu Goga

Înregistrare din anul 2007

 

Provocare sau…Zborul, ce fericire!

Fantezie dramatică: Doru Moțoc

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihai Lungeanu

Înregistrare din anul 2000

 

19.00 Ovidiu – exilatul de la Pontul Euxin

Scenariul după: „Tristele şi Ponticele”

În alcătuirea şi rostirea lui Emil Boroghină

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte

Înregistrare din anul 2017

20.00 Două nuvele de Mihail Bulgakov

(Ştergarul cu cocoş şi Beregata de oţel)

Dramatizarea radiofonică şi regia artistică: Diana Mihailopol

Înregistrare din anul 2013

 

22.30 Teatru serial:

Jucătorul de table de George Arion

Episodul al III-lea: Povestirea lui Pirogă – Experimentul La Valletta

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2015

 

 

Miercuri, 24 octombrie

00.00 Ecaterina cea Mare de George Bernard Shaw

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2005

 

Moartea lui Ticu, haiduc de fuste de Viorel Ilişoi

Dramatizarea: Loredana Petronela Goagă şi Mihnea Chelaru

Regia artistică: Mihnea Chelaru

Înregistrare din anul 2017

 

22.30 Teatru serial: Jucătorul de table de George Arion

Episodul al IV-lea: Povestirea Doctorului – Vizită de pe o altă planetă

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2015

 

 

Joi, 25 octombrie

00.00 D’ale carnavalului de Ion Luca Caragiale

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Gavriil Pinte

Înregistrare din anul 2011

 

19.00 Shylock de Gareth Armstrong

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Răzvan Popa

Înregistrare din anul 2011

22.30 Teatru serial: Jucătorul de table de George Arion

Episodul al V-lea: Povestirea lui Hodorogea – Biblioteca secretă

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2015

 

Vineri, 26 octombrie

00.00 Portretul Doamnei T. de Ana-Maria Bamberger

Adaptarea radiofonică: Olga Tudorache și Ion-Costin Manoliu

Regia artistică: Attila Vizauer

Înregistrare din anul 2006

Patru povestiri de Petre Barbu: Gerul iubirii, Rolul vieţii mele, La o crâşmă din Fundeni, Vai, sărmanul tată!

Regia artistică: Attila Vizauer

Înregistrare din anul 2013    

22.30 Teatru serial: Jucătorul de table de George Arion

Episodul al VI-lea: Povestirea Guşterului – Paznic de cimitir

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2015

 

 

Sâmbătă, 27 octombrie

00.00 Exploziv de Elise Wilk

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihnea Chelaru

Înregistrare din anul 2017

Pisica verde de Elise Wilk

Adaptarea radiofonică și regia artistică: Mihnea Chelaru

Înregistrare din anul 2016

Over the Rainbow

Scenariul şi regia: Mihnea Chelariu şi Ion Andrei Puican

Înregistrare din anul 2015

 

14.00 Henric al V-lea

de William Shakespeare (partea I)

Adaptarea radiofonică: Domnica Țundrea

Regia artistică: Attila Vizauer

Înregistrare din anul 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Duminică, 28 octombrie

00.00 Suzana

Scenariul și regia artistică: Ilinca Stihi

Ȋnregistrare din anul 2012

Maldoror – biografia sentimentalǎ a unui criminal în serie

Scenariul radiofonic și regia artistică:Ilinca Stihi

Ȋnregistrare din anul 2010

Mama

Scenariul şi regia artistică: Ilinca Stihi

Ȋnregistrare din anul 2014

 

14.00 Henric al V-lea de William Shakespeare (partea a II-a)

Adaptarea radiofonică: Domnica Țundrea

Regia artistică: Attila Vizauer

Înregistrare din anul 2014

 

19.00 Despre senzaţia de elasticitate când păşim peste cadavre de Matei Vişniec

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihai Lungeanu

Înregistrare din anul 2009

 

 

Luni, 29 octombrie

22.30 Teatru serial: Jucătorul de table de George Arion

Episodul al VII-lea

Dramatizarea radiofonică și regia artistică: Cezarina Udrescu

Înregistrare din anul 2015

 

 

 

*HUB FNT: ARCUB

(Str. Lipscani nr. 84 – 90)

 

**Expoziţie deschisă în perioada 19 – 28 octombrie 2018, în intervalul orar 10.00 – 19.00

 

 

 

*** Expoziția este deschisă pe întreaga perioadă a Festivalului Național de Teatru,

19-29 octombrie 2018, în intervalul 11.00 – 18.00, cu excepția zilelor de luni