class="">Sânziana Tarța

Sânziana Tarța

 

 

 

Data nasterii:  01.11.1985

Nationalitate:  ROMANA

Telefon:  0722541644

Mail: sanzianatarta@yahoo.com

 

Studii: 

  • 2011, absolventa a UNIVERSITATII NATIONALE DE ARTA TEATRALA SI CINEMATOGRAFICA, “I.L. CARAGIALE”, FACULTATEA DE TEATRU, SPECIALIZAREA MASTERAT-ACTORIE
  • 2009, absolventa a UNIVERSITATII NATIONALE DE ARTA   TEATRALA SI CINEMATOGRAFICA, „I.L. CARAGIALE”, FACULTATEA DE TEATRU, SPECIALIZAREA ACTORIE

-2008, absolventa a UNIVERSITATII NATIONALE DE ARTE, FACULTATEA DE ARTE DECORATIVE  SI DESIGN, SPECIALIZAREA MODA

-2004, absolventa a LICEULUI DE ARTA „AUREL POPP”, SATU MARE, SECTIA IMPRIMERIE

 

Experienta profesionala:

Teatru:

 

  • 2018, RASELA NACHMANSOHN, in CRAII DE CURTEA-VECHE, de MATEIU CARAGIALE, regia RAZVAN MURESAN, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2018, BUNICA SELKIRKE, in INSULA, dupa GELLU NAUM, spectacol-concert de ADA MILEA, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2017, MELINDA POGACEANU, in PLAYLIST, de C.C. BURICEA MLINARCIC, regia TUDOR LUCANU, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2016, JULIETA, in ROMEO SI JULIETA, de WILLIAM SHAKESPEARE, regia TUDOR LUCANU, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2016, DONNA ELVIRA, in DON JUAN, de MOLIERE, regia       ROBERTO BACCI, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2016, MIREASA, in LINOLEUM, de VLADIMIR SI OLEG   PRESNIAKOV, regia ALEXANDRU DABIJA, muzica, ADA MILEA, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2016, UN COWBOY in MOARTE SI REINCARNARE INTR-UN COWBOY, de RODRIGO GARCIA, , regia ANDREI MAJERI, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2015, DORA, in CLASA NOASTRA, de TADEUSZ SLOBODZIANEK, regia BOCSARDI LASZLO, muzica BOROS CSABA, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2015, COPILUL, in AGAMEMNON, de RODRIGO GARCIA, regia ANDREI MAJERI, TEATRUL NATIONAL CLUJ-NAPOCA
  • 2015, CANTAREATA, in UBU ZDUP!, dupa UBU INLANTUIT si alte texte de ALFRED JARRY, regia GABOR TOMPA, muzica ADA MILEA, TEATRUL NATIONAL CLUJ
  • 2015, TATIANA MIRON, in AMERICAN DREAM, de NICOLETA ESINENCU, regia LETA POPESCU, TEATRUL NATIONAL CLUJ
  • 2015, LUMI, in APOLODOR, dupa GELLU NAUM, spectacol-concert de ADA MILEA, TEATRUL NATIONAL CLUJ
  • 2014, ANITA, in WEST SIDE STORY, libret ARTHUR LAURENTS, muzica LEONARD BERNSTEIN, regia si coregrafia RAZVAN MAZILU, TEATRUL ODEON BUCURESTI
  • 2014, MARIA, in MARIA DE BUENOS AIRES, de ASTOR PIAZZOLLA/ HORACIO FERRER, regia ADA LUPU, TEATRUL NATIONAL TIMISOARA
  • 2014, CELIA, in CUM VA PLACE, dupa WILLIAM SHAKESPEARE, regia si coregrafia PETER URAY, TEATRUL NATIONAL CLUJ NAPOCA
  • 2013-2014, CRONICA UNOR CADERI BANALE, regia si coregrafia YVES MARC, STUDIO M, teatrul TAMASI ARON, SFANTU GHEORGHE
  • 2012-2013, HELENA, in VISUL UNEI NOPTI DE VARA, de WILLIAM SHAKESPEARE, regia si coregrafia PETER URAY, STUDIO M, teatrul TAMASI ARON, SFANTU GHEORGHE
  • 2012-2014, MILENA, in PROCESUL, dupa FRANZ KAFKA, regia si coregrafia BARTA DORA, STUDIO M, teatrul TAMASI ARON, SFANTU GHEORGHE
  • 2011-2014, LULU, in AMARASTENII, de ZADOK ZEMACH, regia SANZIANA STOICAN, teatrul TOMA CARAGIU, PLOIESTI
  • 2010-2014, SICA, in spectacolele COPILARIA LUI MOZART, COPILARIA LUI VIVALDI, COPILARIA LUI BACH, COPILARIA LUI BEETHOVEN, in cadrul CAMPANIEI EDUCATIVE MUZICALE ‘CLASIC E FANTASTIC’ , teatrul ODEON, BUCURESTI
  • 2010-2013, ROZSI, in NEFERICITII, de FUST MILAN, regia  ZSUZSANNA KOVACS, UNATC, SALA ATELIER, teatrul ODEON, BUCURESTI
  • 2010-2012, FANELLY, in MOFTURI LA UNION, de I. L. CARAGIALE, regia GELU COLCEAG
  • 2011-2012, COLOMBINA, in CEI PATRU BADARANI, dupa CARLO GOLDONI, compusa de ERMANNO WOLF-FERRARI, regia PETER PAVLIK, OPERA NATIONALA, BUCURESTI
  • 2010-2011, SNICKERS, un clovn, in PADAM-PADAM, regia MIHAI GRUIA SANDU, UNATC, SALA ATELIER
  • 2010-2011, KERSTIN, in NU VA JUCATI CU FOCUL, de AUGUST STRINDBERG, regia BOGDAN SARATEAN, UNATC, SALA ION COJAR
  • 2010, POVESTE DIN SOHO, regia GEORGE IVASCU
  • 2009, LIZA, in COPIII SOARELUI, dupa MAXIM GORKI, coordonatori, lect.univ.dr. ANDREEA VULPE, conf. univ.dr. DORU ANA
  • 2009, MARIA JOSEFA, in CASA BERNARDEI ALBA, dupa F.G.LORCA, coordonatori, drd. ADELAIDA ZAMFIRA, conf.univ.dr. DORU ANA
  • 2009, MARIE, in LECTIA, de EUGEN IONESCU, regia RAMONA IACOB
  • 2008, JANET WEISS, in THE ROCKY HORROR SHOW, musical, regia ALEXANDER HAUSVATER
  • 2007-2008, JAZZY TAROT, muzica MIRCEA TIBERIAN, pe texte de SAVIANA STANESCU
  • 2007-2008, FEMEIA IN DOLIU, in VANATOAREA DE BALENE, musical, de VICTOR VALGARD, regia VALERIA SITARU

 

Film:

 

  • 2017, SONIA, in GHINIONISTUL, lung metraj, regia IURA LUNCASU
  • 2013, ALMA, in L1-L5, scurt metraj, regia LETITIA ROSCULET
  • 2010, FATA, în DESPRE ALTE MAME, lung metraj, regia ANDREI IONESCU si TIBI IORDAN
  • 2010, TRUBADURII, scurt metraj, regia SIMONA SUSNEA
  • 2009, ULTIMII CLIENTI, scurt metraj, regia SARRA TSORAKIDIS, MATEI LUCACI-GRUNBERG
  • 2009, ANCA, in INAPOI ACASA, scurt metraj, regia TUDOR PETREMARIN
  • 2009, FATA DE P.R., in PISCINE, scurt metraj, regia EMANUEL VASILIU
  • 2007, CARMEN, in 4,3,2, lung metraj, regia CRISTIAN MUNGIU

 

Scenografie:

 

  • 2011, DOUA ORFELINE, dupa ADOLPH D’ENNERY, regia GEORGE IVASCU, ARCUB
  • 2010-2015, COPILARIA LUI MOZART, COPILARIA LUI VIVALDI,COPILARIA LUI BACH, COPILARIA LUI BEETHOVEN, in cadrul CAMPANIEI EDUCATIVE MUZICALE ‘CLASIC E FANTASTIC’
  • 2010, BREAKING UP, de MICHAEL CRISTOFER
  • 2009, COPIII SOARELUI, dupa MAXIM GORKI, regia ANDREEA VULPE
  • 2009, CASA BERNARDEI ALBA, dupa F.G. LORCA
  • 2009, CHINEZI, de MICHAEL FRAYN, regia ANDREEA VULPE

 

Dans:

 

  • 2016, WORKSHOP cu CAROLYN CARLSON, in cadrul FESTIVALULUI NATIONAL DE TEATRU, BUCURESTI
  • 2012, BEFORE THE END AFTER, coregrafie TUNDE CARI BACZO, muzica TIBOR CARI
  • 2012, WORKSHOP DE DANS CONTACT, cu BENNO VOORHAM, IN CADRUL FESTIVALULUI TRANS-CONTACT, CLUJ NAPOCA
  • 2009, GOLURI CARE NASC UMBRE, coregrafie LORETTE ENACHE
  • 2009, WORKSHOP DE DANS CONTACT, cu ESTHER GAL si CHARLEY MORRISSEY, in cadrul FESTIVALULUI TRANS CONTACT CLUJ NAPOCA
  • 2008, ASCHII SI TARARA, coregrafie LORETTE ENACHE
  • 2008, WORKSHOP DE COREGRAFIE CU VAVA STEFANESCU, ICON ARTS CISNADIE
  • 2006, INSTRUCTOR DE DANS DE SOCIETATE LA SCOALA 10, CLASA A PATRA
  • 2005-2006, INSTRUCTOR DE DANS DE SOCIETATE PENTRU ADULTI LA ARENELE BNR, FLOREASCA
  • 1993-2004, MEMBRA A CLUBULUI DE DANS SPORTIV, ROYAL, SATU MARE
  • 1994-2004, PARTICIPAREA LA CONCURSURI NATIONALE SI  INTERNATIONALE CLASA S LA DANSURI LATINO AMERICANE SI CLASA A LA DANSURI STANDARD

 

Dublaje de voci:


  • 2016, JUDY HOPPS in ZOOTROPOLIS, lung metraj
  • 2014, GINGER in JOHNNY SI SPIRIDUSII, serial
  • 2014, PRISCILLA in SERIFUL CALLIE IN VESTUL SALBATIC, serial
  • 2012, ZANA MASELUTA in CEI PATRU MAGNIFICI, lung metraj
  • 2012, GLORIA in HAPPY FEET 2, lung metraj
  • 2010, JESSIE in TOY STORY 2 si 3, lung metraj
  • 2008, LONDON in ZACK si CODY, serial

 

Festivaluri si concerte:

 

  • 2011-2018, trainer la IDEO IDEIS, ALEXANDRIA
  • 2010-2018, concerte cu MUZICA TEATRULUI si THEATRE FLEAS ORCHESTRA, muzica TIBOR CARI
  • 2016-2018, concerte cu ADA MILEA
  • 2008-2018, participare la FNT, festCo, PLEDEZ PENTRU TINE(RI), Piatra Neamt, ’BUCURESTII LUI CARAGIALE’, IPIFF, Constanta,‘FARA BARIERE’, Satu Mare, ’UNDERGROUND’, Arad.

 

Premii:

 

  • 2016, Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal, pentru rolulDORA, din spectacolul CLASA NOASTRA, de TADEUSZ SLOBODZIANEK, regia BOCSARDI LASZLO, la GALA PREMIILOR TEATRULUI NATIONAL CLUJ NAPOCA
  • 2016, Premiul pentru cea mai buna actrita, pentru MOARTE SI REINCARNARE INTR-UN COWBOY, de RODRIGO GARCIA, regia, ANDREI MAJERI, la FESTIVALUL PLEDEZ PENTRU TINE(RI), PIATRA NEAMT
  • 2015, Premiul „Mona Marian” pentru tineri creatori la TEATRUL   NATIONAL CLUJ NAPOCA, în stagiunea 2014/2015, pentru rolurile: CANTAREATA din spectacolul UBUZDUP! după ALFRED JARY, regia GABOR TOMPA și LUMI, din spectacolul-concert APOLODOR, după GELLU NAUM, de ADA MILEA, la GALA PREMIILOR TEATRULUI NATIONAL CLUJ NAPOCA
  • 2011, cea mai buna actrita in rolul secundar intr-un spectacol de regie, pentru rolurile ROZSI si TARANCA, din spectacolul NEFERICITII, GALA ABSOLVENTILOR, U.N.A.T.C., MASTERAT
  • 2009, premiul special al juriului, GALA ABSOLVENTILOR, U.N.A.T.C.
  • 2002, medalie de bronz la CUPA ROMANIEI, categoria 16-18 ani, dansuri LATINO AMERICANE
  • 2002, locul 6 la CAMPIONATUL NATIONAL DE DANS SPORTIV, categoria 16-18  ani, dansuri LATINO AMERICANE
  • 2001, locul 4 la CAMPIONATUL NATIONAL DE DANS SPORTIV, CATEGORIA 16-18 ANI, DANSURI LATINO AMERICANE
  • 2001-2002, MEMBRA A LOTULUI NATIONAL DE DANS SPORTIV
  • 1998, locul 10 la CUPA ROMANIEI, categoria 14-15 ani, dansuri STANDARD
  • 1998, locul 3 la CUPA NIKONS IASI, dansuri STANDARD
  • 1997, locul 1 la CUPA APOLLO, TARGU MURES, categoria 12-13 ani, clasa D

 

Aptitudini:

 

Limbi straine:

  • ENGLEZA- avansat
  • FRANCEZA- mediu
  • MAGHIARA- incepator

*Ski.Înot.